Ecocert sertifikası nedir?

        Organik Kozmetik üreten firmalar ile diğer firmaları ayırmak için bir sertifikasyon gerekti. Bunun sonucunda Ecocert 2002 yılında Fransa’da kuruldu. Ecocert kurulduktan sonra verdiği güvenle tüm dünyada kamu ve özel kuruluşlar tarafından kurulmuş organik kozmetik ürünler için sertifika dağıtan Uluslararası bir kuruluş haline gelmiştir.

Ayrıca Ecocert sertifikası ibaresi bulunan bir organik kozmetik ürün en kaliteli ekolojik içeriğini kullanıldığına ve çevreye gösterilen duyarlılığa kadar sizlere garanti verir. Ecocert sertifikası alan organik kozmetik ürünler, ürünün organik olduğunu kanıtlayan bir belge niteliği taşır. Besttem Kozmetik ve Temizliğin ham maddeleri Ecocert Sertifikalı olup,Tıbbi Bitkiler ve Güzellik Uzmanı Seda SAKACI ÇELİK formüle edilmektedir. Aynı zamanda HELAL SERTİFİKA sahibidir.

                                                                                                       

         Bugün tüm dünyada 15000 adet Ecocert sertifikasına sahip organik kozmetik ürün ve farklı ürünler bulunmaktadır.

Organik Kozmetik Ürünlerin Ecocert Sertifikası Almak İçin Ne Gibi Koşulların Sağlanması Gerekir?

        Organik Kozmetik ürünlerin Ecocert Sertifikasını hak etmeleri için diğer sertifika kuruluşlarından ayrı olarak daha detaylı ve daha üst düzey zorunlulukları yerine getirmesi gerekmektedir.Bu zorunluluklar üretim sürecinden, ham maddeye kadar uzanan zincirleme koşullardır.Anlayacağınız Ecocert Sertifikası organik kozmetik ürün üretilirken tüm aşamaları Ecocert tarafından ayrıntılı bir şekilde incelendikten ve üretimin her aşamasına şahit olduktan sonra verilen bir sertifikadır. Besttem bu sertifikayı alarak,insan sağlığına ve çevreye olan duyarlılığını bir kez daha ortaya koymuştur.

Kozmetik Ürün Alırken Etikete Aldanmayın

Bugün teknolojinin gelişimiyle birlikte gelinen süreçte, doğal güzellik ve bakım ürünleri de kendini modern zamana uydurarak tüketiciyle buluşmuştur. Bilindiği gibi günümüzde insan vücudunda deri, saç ve tırnak gibi organların görünümünü düzelten ve güzelleştiren preparatlar, ‘kozmetik’ adıyla tanımlanmaktadır. Ancak kozmetik deyince, sanayinin girdiği tüm sektörlerde olduğu gibi doğal ve yapay diye iki çeşit olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin bugün insan vücudunda hastalıkları tedavi amaçlı kullanılan sentetik ilaçların yan etkilerinin bilinmesi ve bu etkilerin zararlarının endişeye mahal vermesiyle birlikte ‘fitoterapi’ yani bitkilerle tedavi dediğimiz kavram değer kazanmıştır. Bununla birlikte kozmetik sektöründe de sentetik ürünlerin bilinçsiz üretimi ve tehlikeli yan etkilerinin kendini göstermeye başlamasıyla ‘fitokozmetikler’ yani bitkisel kozmetikler de önem kazanmıştır.Tam da bu noktada doğal ve bitkisel temizlik ve kozmetik ürünlere olan ihtiyaç ortaya çıkmıştır.Bu ihtiyacın karşılanmasında Besttem Temizlik ve kozmetik büyük rol oynamaktadır.

Yapay kozmetiklerin içerdiği sentetik kimyasallar ve kokular, boyar maddeler ve daha birçok katkı maddesi, vücutta birikerek yararlı olmaktan çok zararlı hale dönüşebilmektedir. Kimyasal koruyucular, cildin normal dengesini bozabilmekte, %30 oranında alerjik reaksiyonlara sebep olabilmekte yani ürünün raf ömrünü uzatırken, insan ömrünü kısaltabilmektedir.

Kimyasal maddeler ve yapay koku maddeleriyle sürekli birlikteliğin, duyarlı kişilerde ayrıca alerjik hastalıklara yol açtığı da bilinen bir gerçektir. Doğal kozmetiklerde formaldehit, benzoik asit, paraben ya da sentetik koruyucu bulunamaz. Genelde doğal koruyucu olarak saf uçucu yağlar ve E vitamini kullanılır. Doğal kozmetikler cilde, saçlara, tırnaklara yani dış görünüme dayalı sağlıklı güzelliği de beraberinde getirirler.

Bu ürünler, bitkisel sabit yağlar, saf uçucu yağlar, mumlar (balmumu vb), bitki özleri, hidrolatlar (gülsuyu vb) gibi kontrol altında yetişmiş ham maddelerden üretilir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, organik ya da doğal kozmetik ürünlerin ambalajında yer alması gereken sertifika logosudur. Sertifikalı, organik ve doğal kozmetiklerde çevre kirliliğine sebep olan ve insan sağlığına zarar veren suni gübreler, tarım ilaçları, sentetik parfümler, tensidler (yüzey aktif maddeler) bulunmaz. Ancak ne yazık ki tüketiciye sertifikalı olmayan ürünleri organik ve doğal olarak satanlar bulunuyor. Herhangi bir ürün almak için kozmetik ürün satan bir dükkâna ya da herhangi bir marketin kozmetik reyonuna girdiğimizde hemen hemen hepsinin ambalajında doğal, bitkisel ya da tamamen bitkisel ibarelerini görmek ve duymak maalesef yanıltıcıdır. Çünkü bitkisel ya da doğal yazan her ürün, gerçekten doğal ham maddelerden üretilmemektedir.

Avrupa Birliği ülkelerince de kabul edilen şartlara göre, eğer doğal kozmetik olacaksa tamamen tabii ve saf maddelerden imal edilmiş olması gerekmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerince kabul edilen ‘doğal kozmetik’ şartları şunlardır:
Sıvağ olarak minarel yağlar ve parafinler kullanılmaz.
Lipozom, niozom ve pulirizomlar formülünde yer alamazlar!
Sentetik koruyucular ve boyar maddeler ilave edilemez.
Sentetik çözücülerle izole edilmiş maddeler (tabii de olsa) kullanılamaz.
Ambalaj üzerinde ürünün tam formülü CTFA isimleriyle belirtilir.
Ambalajı çevre kirliliğine sebep olmayacak materyalden seçilir.
Ürün testleri hayvanlar üzerinde gerçekleştirilemez.
Ölü hayvanlardan elde edilen ham maddeler örneğin kolajen, hormon

  Besttem ürünlerinde kullanılan ham maddeler,doğal ve bitkiseldir. Yukarıdaki şartları tamamen karşılar. Güvenle kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.